
W przypadku każdej ciąży lekarz określa przybliżony termin porodu. Większość ciężarnych, które usłyszą z ust lekarza konkretną datę porodu,nastawia się na to, że tego właśnie dnia urodzi dziecko. Termin określany jest na podstawie tego, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka i od tej daty lekarz odlicza 266 dni. Jednak matka natura kieruje się własnymi zasadami i tylko mały procent kobiet znajduje się na sali porodowej w terminie określonym przez lekarzy. Większość kobiet rodzi na kilka dni przed terminem, a znaczna część przenosi ciążę. O przenoszonej ciąży możemy mówić wówczas, kiedy poród nie nastąpił między 38. a 42. tygodniem ciąży i od daty określonej przez lekarza upłynęło 14 dni.
Wówczas podejmowane są stosowne kroki, aby dziecko jak najszybciej pojawiło się na świecie. Jest to istotne ze względu na zdrowie dziecka oraz stan ciężarnej. Dla wszystkich kobiet ostatnie kilkanaście dni ciąży to duże obciążenie, nie tylko fizyczne, ale również emocjonalne i każda z nich marzy o tym, aby w końcu wydać na świat zdrowego potomka. Jednak wszystko rządzi się swymi naturalnymi prawami i jeśli dziecku nie spieszy się na świat to znaczy, że nie jest jeszcze gotowe, aby się na nim pojawić. Kiedy w spodziewanym terminie nie wystąpiły skurcze i inne objawy świadczące o rozpoczynającym się porodzie, kobieta nie powinna zbytnio się martwić. Jeśli od tego czasu minie tydzień, maksymalnie 2. wówczas konieczne okazuje się udanie do lekarza. Ginekolog przeprowadzi badanie USG w celu stwierdzenia czy z płodem nie dzieje się nic niepokojącego.
Podczas wizyty zostanie także obejrzane łożysko, aby móc określić jego stan, czy się nie starzeje. Również zostanie zmierzona ilość płynu owodniowego. Na podstawie wszystkich wyników lekarz podejmie decyzję, czy niezbędne okazuje się wywołanie porodu. W przypadku podjęcia takiej decyzji przeprowadzane jest także KTG, aby mieć pewność, że serce dziecka bije w normie. Kiedy już ciężarna znajdzie się na porodówce, podawane jest jej kroplówka z oksytocyną, która to substancja wywołuje skurcze macicy. Czasem do macicy aplikowany jest żel z prostaglandyną powodującym jej stopniowe rozszerzanie. W skrajnych przypadkach lekarz podejmuje decyzję, aby przebić pęcherz płodowy. Te trzy metody często muszą być ze sobą łączone, aby akcja porodowa się rozpoczęła i na świecie pojawiło się dziecko.

Niesamowitą grafikę mogą mieć gry komputerowe

Mieszkanie przyjazne dla dzieci – jak urządzić?
