
Pojawienie się na świecie dziecka to dla rodziców ogromny powód do radości. Jednak wiele pozytywnych emocji przeplata się z obawami odnośnie tego, czy podołają oni opiece nad maleństwem, będą w stanie rozpoznać jego potrzeby itp. Szczególnie młode mamy przeżywają huśtawkę emocjonalną, która to ściśle jest związana z ogromnymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi ich organizmach. W tym kontekście często słyszy się o syndromie Baby blues oraz depresji poporodowej, które to błędnie są ze sobą utożsamiane. Baby blues według szacunków lekarzy dotyczy nawet 80% kobiet w okresie połogu. Stan ten spowodowany jest dwoma czynnikami, które wzajemnie wpływają na siebie.
Mowa tu o zmęczeniu związanym z przebytym porodem oraz adrenaliną, która napędza organizm do działania. Zmęczenie po porodzie jest naturalną rzeczą, podobnie jak ból odczuwany w całym ciele. Każda kobieta po trudach ciąży i porodu pragnie odpocząć, ale jednocześnie ma świadomość tego, że musi się zaopiekować dzieckiem. Dlatego też matka natura przychodzi z pomocą pod postacią ogromnej dawki adrenaliny, która motywuje do działań związanych z pielęgnacją dziecka. Uczucie zmęczenie stopniowa zanika, a młoda mama angażuje się w swoje obowiązki. Jednak adrenalina po pewnym czasie wyczerpuje organizm i jej poziom gwałtownie spada ok.
3-4 doby po urodzeniu dziecka. W tym czasie zmęczenie i huśtawka emocjonalna uderzają z podwójną siłą. Kobieta staje się nerwowa, najmniejszy problem wyprowadza ją z równowagi i doprowadza do płaczu. Wysiłek fizyczny jest dla niej niemal katorgą. Taka niemożność potęgowana jest jeszcze przez niepewność związaną z rodzicielstwem. Wiele kobiet bowiem nie jest w stanie poukładać sobie wszystkich myśli i uczuć, jakie krążą wokół dziecka.
Kobiety, które po urodzeniu dziecka zmagały się z syndromem Baby blues, podkreślały, że najgorsze w tym stanie jest to, że poczucie winy nie pozwala normalnie funkcjonować. Wina oczywiście związana jest w tym przypadku z odczuciami matek, które bezzasadnie zarzucają sobie, że nie są w stanie odpowiednio zaopiekować się dzieckiem, a co istotniejsze kochać je tak, jak powinno się kochać dziecko według norm, jakie stworzyło społeczeństwo. Baby blues prowadzi do tego, że młoda mama czuje się zagubiona i osamotniona, gdyż ma wrażenie, że to tylko ona nie potrafi w pełni pokochać i zaakceptować własnego dziecka. Jak zatem widać Baby blues to zmaganie się z wieloma emocjami. Stan taki może trwać kilka dni lub nawet 4 tygodnie. Syndrom nie jest leczony za pomocą medykamentów.
Ważniejsze jest bowiem wsparcie oraz pomoc ze strony najbliższych.

Kim jest Triss Merigold?

Pomoc adwokata na rzecz klienta indywidualnego
